Festivalist

Patarei Kultuuritolm2012 - Naabrid ja musoon

13. ja 14. juuli, Patarei merekindlus, Kalaranna 2a, Põhja-Tallinn

13.-14. juulil toimub Patarei merekindluse territooriumil rahvusvaheline interdistsiplinaarne kunsti- ja muusikafestival Patarei Kultuuritolm. Juba kolmandat korda toimuv festival on ellu kutsutud selleks, et kaardistada kohalikku kultuurilist viljelust ja tutvustada ka naabermaade talente. Sel aastal on teemaks “Naabrid ja musaoon”  Naabrid tähistavad siin Patarei ümberkaudseid piirkondi, Kalamaja, Soomet, Rootsit, Venemaad, kust saabub ka uhke esindus. Samuti käsitletakse naabritena erinevaid muusikažanre kui ka kunstidistipliine laiemalt. Põhiaur nagu ikka kulub muusika viljelemisele ja nautimisele, seetõttu püsib festivali fookus rõhutatult muusikal. Festivali korraldajaid huvitab, mil moel ja milleks on võimalik muusikat luua ja tarbida. Festivalialast saab  hiigelsuur labor või häppeningipark, kus lendab igas kaares detsibelle. Töötubades ja praktikumides katsetatakse erinevaid lähenemisi muusika loomisele ja jagamisele. Kahe päeva jookusl esineb viiel laval kokku üle 70 bändi ja dj. Lisaks toimub arvukalt performance’id, tantsuetendusi ja töötubasid, kunstinäitusi, püstitatakse installatsioone, näidatakse kino jne.

Festvalist:

Festivali korraldamise eesmärgiks on olnud kaardistada kohalikku ja ümberkaudset kultuurilist viljelust, tuua maa-alt ja seinte vahelt välja erinevaid gruppe ja loojaid, avardada nende eneseteadvust ning tutvustada neid ja nende loomingut laiemale publikule, luua kontakte erinevate kultuurivaldkondade vahel, arendada loomegruppide suhtevõrgustikku ning luua pinnast terviklikumale noorsookultuurile. Festivalikülastajal on olnud võimalus läbi töötubade  ka ise erinevatele loomingulistele väljakutsetele käed külge panna.

Patarei  Kultuuritolm toimub sel aastal juba kolmandat korda.  Selle aasta teema on “Naabrid ja Musoon” See tähendab, et luubi all on just muusika.  Muusika on  festivali programmis alati lõviosa etendanud.  Küllap see on nii, kuna muusikal ongi eriline roll meie kultuuriruumis. Muusika näib olevat kõige nähtavamal positsioonil, muusika on igal pool.  Muusika levitab sõnumeid, ideid, maailmapilti, muusikal on kõigile midagi öelda ja kõigil on muusika kohta midagi öelda. Muusika liidab inimesi, kuid jagab neid ka eraldi kooslustesse, subkultuuridesse. Tänapäeva inimese isiklik ja põlvkondlik identiteet on tihedalt seotud muusikaga. Öeldakse ka, et muusika on kõige demokraatlikum kunstiliik.

Festivali korraldajaid huvitab, milliseid olemasolevaid võimalusi leidub muusika loomiseks ja tarbimiseks, millistel eesmärkidel. Festivalialast saab nagu hiigelsuur labor või häppeningipark, kus lendab igas kaares detsibelle. Töötubades ja praktikumides katsetatakse erinevaid lähenemisi muusika loomisele ja jagamisele. Kahe päeva jooksul astub  viiel laval üles kokku  üle 70 bändi ja  dj.  Tuntumatest Chalice,  Ans Andur, Agent M, Mari Kalkun, Orelipoiss, Öökülm, Zahir ja Zebra Island. Kuna lisaks muusikale on luubi all ka naabrite küsimus, siis on lisaks Patarei vahetust lähedusest Kalamajast ja mujalt Eestist kohale kutsutud ka veidi kaugemad naabrid: Molly Nilsson Rootsist, Jaakko Eino Kalevi ja Long-Sam Soomest , dj. Szarapow Venemaalt.

Lisaks hullutavale muusikakogusele on esindatud ka muusika naaberdistsipliinid. Nagu kombeks on saanud, nii näeb ka sel aastal performance’eid. Neoist ja kunstnik Kiwa uurib, mis on muusikas sellist, mis ei lase magada,  Imelik Asukyl tutvustab aga vahendeid ja nippe, kuidas inimesi tantsima panna,  Taavet Janseni seevastu võtab hunnik eesti 90ndate popkulda ja keerab selle witchhouse’ilikult pea peale. Martiini Teekann uurib, kuidas suhestuvad omavahel inimesed ja nende naabrid ja  parimad sõbrad – robotid,  Sandra Jõgeva pakub audientsile järamiseks tüki stand-up tragöödiat. Patarei kinos saab vaadata HÕFF Vanglatemaatiliste õudukate programmi, kõigi viktoriinisõprade rõõmuks toimub ka Popop’i muusikaviktoriin Kaarel Arbi juhendamisel otse Patarei rannas.  Kuulda saab elavas esituses eesti ja vene poeetide luulet. Garaažigaleriis eksponeeritakse kujutava kunsti taieseid, kus teiste seas on võimalik tutvuda ka kiimase aja ühe produktiivsema noore kunstniku Margi Lõhmuse näitusega Armastusetuba (3) “The Ballad Of Sexual Dependency”, kombekohaselt jätkavad tänavakunstnikud  vanglamüüride illustreerimist grafiitiga, pinget ja lusti lisavad veel pinksiklubi, erootilised võimlejad ning tsirkusetrupp.

Samuti püütakse festivaliga juhtida  tähelepanu ka kohaliku piirkonna probleemidele. Festivali asupaik on mere ääres kesklinna vahetus läheduses, ent ometi on tegemist söötis ja nukra ilmega alaga, mis lausa karjub harimise ja mõtestatud tegevuse järgi. Korraldajad soovivad tutvustada seda unikaalset priikonda ja  tuua sinna rohkem elu, lootuses, et ehk jääb mõni seeme sealsesse pinda pidama ja idanema ning ajapikku saab sellest alast püsivalt atraktiivne ja headest ideedest laetud piirkond.

http://www.facebook.com/kultuuritolm